Rzymskokatolicka Parafia Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej. Parafia: (33) 814 59 59 Kancelaria: (33) 814 45 07
Rzymskokatolicka Parafia Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej. Parafia: (33) 814 59 59 Kancelaria: (33) 814 45 07

Dziękczynienie za 225 lat obecności miłosiernego Boga w Parafii 100 pytań do Księdza Proboszcza

 

FAMILIA: Obszerne wyjaśnienie programu Jubileuszu zostało przedstawione już pod koniec kwietnia tego roku. Czy w tych planach coś się zmieniło?

KS. PROBOSZCZ: Nie. Program obchodów jest wydrukowany i możemy go zabrać ze stolików, które są przy wyjściu z kościoła.

FAMILIA: W tym programie jest wiele ważnych punktów. Które z nich są najważniejsze?

KS. PROBOSZCZ: Z pewnością dzień 16 sierpnia – wtedy mija dokładnie  225 lat od poświęcenia kościoła, które miało miejsce 16 sierpnia 1792 roku. Mamy pamiątkowy obraz z tego wydarzenia, który jest wyeksponowany przy ołtarzu. Namalowany jest na nim biskup tarnowski Florian Janowski, który nasz kościół poświęcił (dawniej: konsekrował).

FAMILIA: To piękna pamiątka…

KS. PROBOSZCZ: Jest o tyle ważna, że potwierdza datę poświęcenia. Nie wszystkie stare kościoły mają taką pamiątkę.

FAMILIA: Kiedyś Ksiądz mówił, że dla podkreślenia tego wydarzenia, jakim jest poświęcenie kościoła, warto zmienić datę odpustu parafialnego.

KS. PROBOSZCZ: Taka była sugestia biskupa Piotra, który wizytował naszą Parafię w roku 2015. Zachęcił mnie wtedy, żeby odpust był w okolicach 16 sierpnia. Najlepszym dniem byłaby niedziela po 16 sierpnia. Ale to nie ode mnie zależy. Na ten temat musi wypowiedzieć się Penitencjaria Apostolska.

FAMILIA: Nasz dotychczasowy odpust jest w czwartą niedzielę września. Dlaczego akurat w czwartą?

KS. PROBOSZCZ: Odpust ku czci Bożej Opatrzności może być obchodzony w każdym dniu roku. Ten tytuł nie ma określonego terminu. W Polsce odpusty są w różnych dniach: w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, w Boże Ciało, uroczystość Serca Pana Jezusa, w pierwszą niedzielę lipca, w Niedzielę Miłosierdzia, w pierwszą lub ostatnią niedzielę lipca, w sierpniu, w październiku… Trzeba przyznać, że są też i we wrześniu: w drugą, trzecią lub czwartą niedzielę.

FAMILIA: Z pewnością w każdym przypadku były jakieś racje. Czy wiemy, dlaczego nasz odpust jest właśnie w czwartą niedzielę września?

KS. PROBOSZCZ: Z tego, co przeczytałem w Kronice Parafialnej, wynika, że pierwotnie odpust był w Wielkim Poście. Zmiana daty odpustu dokonała się wtedy, gdy proboszczem Parafii był ks. Józef Sanak.

FAMILIA: Czyli nie tak dawno…

KS. PROBOSZCZ: Tak. Odpust został wtedy przeniesiony na trzecią niedzielę września. Potem, gdy proboszczem był ks. Jan Sopicki – odpust został przeniesiony na czwartą niedzielę. Niestety nie dotarłem do żadnego dokumentu Penitencjarii Apostolskiej. Zgodnie z sugestią biskupa Piotra w tym roku zwrócę się z prośbą, aby Penitencjaria wypowiedziała się w sprawie naszego odpustu…

FAMILIA: Czy rocznica poświęcenia kościoła to jeden z najważniejszych dni w Parafii?

KS. PROBOSZCZ: Tak, ma rangę uroczystości. Jeśli ten dzień wypadnie w piątek, to na terenie naszej Parafii nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

FAMILIA: Z programu wynika, że drugim najważniejszym punktem jest Msza święta dziękczynna w niedzielę, 20 sierpnia, o godz. 12.00.

KS. PROBOSZCZ: Tak. Podczas tej Mszy świętej będziemy dziękować Bogu za Jego 225 lat obecności w naszej Parafii w znaku świątyni.

FAMILIA: Na tę Mszę świętą zostali zaproszeni księża Rodacy i księża Wikariusze z ostatnich 25 lat.

KS. PROBOSZCZ: Tak. Nie przyjedzie ich wielu, bo niedziela to dzień, kiedy muszą być w swoich parafiach. Nieobecni z pewnością będą  łączyć się z nami duchowo.

FAMILIA: W programie jest bardzo dużo czasu na adorację Najświętszego Sakramentu…

KS. PROBOSZCZ: Tak. W niedzielę, w poniedziałek i we wtorek – przez cały dzień. W środę, czwartek, piątek i sobotę – od godz. 15.00 do godz. 21.00.   Jubileusz  jest tak wielkim wydarzeniem, że warto, aby było dużo czasu na tego typu modlitwę. Pojawił się nawet pomysł, aby pamiątką po Jubileuszu była całodzienna adoracja w ostatnią niedzielę miesiąca.

FAMILIA: A codzienny różaniec?

KS. PROBOSZCZ: Ufam, że pozostanie w naszej Parafii także i po Jubileuszu. Nasza Parafia potrzebuje dużo modlitwy. Razem z Księżmi i wieloma Parafianami zastanawiamy się, czy nie zacząć też szczególnie modlić się za ludzi dotkniętych chorobami psychicznymi, którzy są w depresji, za tych, którzy mają rozchwianą osobowość… Szukamy świętego dla tych chorych. Wszystko wskazuje na to, że będzie nim św. Charbel (Sarbeliusz), z Libanu.

FAMILIA: Będą sprowadzone jego relikwie?

KS. PROBOSZCZ: Jeśli będzie to możliwe, to oczywiście. Święty Charbel ma wspomnienie liturgiczne w dniu 28 lipca, a zatem dniem modlitw przez jego wstawiennictwo byłby każdy 28 dzień miesiąca.

FAMILIA: Od kiedy zaczniemy w naszej Parafii modlić się przez jego wstawiennictwo?

KS. PROBOSZCZ: Myślę, że od 28 września tego roku.

FAMILIA: Wspominał Ksiądz, że prezentem dla kościoła z okazji Jubileuszu będą nowe ławki, kropielnice, nowe oświetlenie i nagłośnienie…

KS. PROBOSZCZ: Ławki, nowe oświetlenie i głośniki wydają się być realne. Nowych kropielnic raczej nie uda się zakupić w tym roku.

FAMILIA: Ławki wyglądają pięknie i są wygodne – jak podkreśla wielu Parafian.

KS. PROBOSZCZ: To cieszy, choć wielu jest obojętnych na to dzieło. Widać to choćby po zainteresowaniu cegiełkami…

FAMILIA: Czy uda nam się zebrać fundusze na pozostałe 8 ławek?

KS. PROBOSZCZ: Nie wiem. Zauważyłem, że niektórzy Parafianie (i nie tylko) nabywają po dwie i trzy cegiełki. Jednak są również  osoby  obojętne na to dzieło – przychodzą do naszego kościoła i nie widzą jeszcze potrzeby, aby nasz Dom Boży coraz bardziej sprzyjał modlitwie. Ławki są nie tylko dla ozdoby, to duża pomoc dla tych, którzy są słabsi. To znaczna pomoc dla ludzi starszych i schorowanych. Ufam, że Bóg w swej opatrzności poruszy serca obojętnych.

FAMILIA: Nowe oświetlenie i głośniki to też spory wydatek…

KS. PROBOSZCZ: Tak, ale można go rozłożyć w czasie. Ławki były planowane na Jubileusz. Co do kropielnic, to może uda się je wstawić w przyszłym roku. Mówię „może”, bo w przyszłym roku Miasto planuje remont całego placu Opatrzności Bożej – a przy tej okazji trzeba będzie wyremontować teren wokół kościoła. Łatwo się domyślić się, że to też wiąże się z kosztami.

FAMILIA: Część oświetlenia, która już została zamontowana, zapowiada, że nasz Dom Boży rozświetli się nowym blaskiem.

KS. PROBOSZCZ: Mamy piękną świątynię – o tym mówi wielu. Ale to piękno jest owocem ofiary wielu ludzi – czasem biednych. Samo mówienie o pięknie nic nie daje. Warto zadać sobie pytanie, jaki jest mój wkład w to piękno? Czy to tylko same słowa, czy też konkretny czyn. Przy tej okazji bardzo dziękuję tym wszystkim, którzy czynem wypowiadają miłość do naszej świątyni. Jubileusz to wielkie dziękczynienie Bogu, ale też i ludziom, którzy przez wieki dbali i dbają o to wyjątkowe miejsce. Myślę, że warto w przyszłości pomyśleć o takim szczególnym dniu modlitwy za dobrodziejów naszego kościoła. Jesteśmy im to winni…

FAMILIA: Pozostaje tylko zaprosić tych, którzy kochają nasz kościół, do włączenia się świętowanie Jubileuszu.

KS. PROBOSZCZ: Zapraszamy wszystkich, także i tych obojętnych. W Ewangelii św. Mateusza czytamy, że deszcz pada na sprawiedliwych i niesprawiedliwych. Jeśli na czas Jubileuszu Bóg zechce dać nam deszcz  łask, to z pewnością i tym, którzy może dziś są obojętni, a jutro zwrócą swoje serca ku Bogu. Bóg jest ojcem wszystkich i wszystkich kocha jednakową miłością. Bez zasług z naszej strony. Po prostu kocha.

 

     

 

 

 

 

Konto bankowe:

Parafia Opatrzności Bożej
Pl. Opatrzności Bożej 19
43-300 Bielsko-Biała

35 1500 1357 1213 5005 1631 0000 

Dyżury kancelaria:

Pon. - ks. Wiesław Greń

Wt. -  ks. Maciej Kornecki

Śr. - ks. Marcin Sandok, 

ks. prob. Andrzej Mojżeszko

Czw. - ks. Kamil Białożyt

Pt. - ks. Piotr Niemczyk

Odwiedziło nas:

Dzisiaj 9

Wczoraj 648

W miesiącu 2040

Razem 496963

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Go to top