Rzymskokatolicka Parafia Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej. Parafia: (33) 814 59 59 Kancelaria: (33) 814 45 07

FAMILIA: Od kilku miesięcy po parafiach naszej diecezji peregrynuje kopia Obrazu Jezusa Miłosiernego z Łagiewnik. W dniach 30 kwietnia i 1 maja przybędzie do naszej Parafii. Przed tym wydarzeniem jesteśmy zaproszeni na Triduum…

KS. PROBOSZCZ: Tak, uczestnictwo w Triduum pomoże nam przygotować się na to wyjątkowe wydarzenie. Rozpoczniemy w środę, 27 kwietnia, o godz. 18.00, potem przez trzy dni będzie możliwość całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu…

FAMILIA: Szczegółowy program został już podany…

KS. PROBOSZCZ: Został on tak skonstruowany, aby każdy mógł znaleźć trochę czasu i przyjść na modlitwę.

FAMILIA: Dlatego całodzienna adoracja?

KS. PROBOSZCZ: Tak.

FAMILIA: Według planu Obraz przybędzie do nas w sobotę, 30 kwietnia, o godz. 17.45. Potem o godz. 18.00 będzie Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Piotra. Bardzo ciekawy jest punkt o godz. 21.00…

KS. PROBOSZCZ: Na tę Mszę św. zostali zaproszeni Księża Rodacy i byli Wikariusze, którzy posługiwali w naszej Parafii od roku 1992.

FAMILIA: Dlaczego od tego roku?

KS. PROBOSZCZ: Taka była sugestia Rady Duszpasterskiej, aby zaprosić Księży od roku 1992, kiedy to przeżywaliśmy w Parafii 200-
lecie poświęcenia naszego Kościoła. Trzeba było przyjąć jakiś klucz – wybrano klucz jubileuszu: 1992-2017, czyli 25 lat.

FAMILIA: W programie Nawiedzenia jest ważny punkt w niedzielę, 1 maja, o godz. 12.00…

KS. PROBOSZCZ: Tak, na tę Mszę św. zapraszamy szczególnie osoby chore – będziemy się modlić także za tych, którzy nie mogą ze względu na stan zdrowia uczestniczyć w tej modlitwie.

FAMILIA: W niedzielę, o godz. 19.00 pożegnamy Obraz Jezusa Miłosiernego…

KS. PROBOSZCZ: A już następnego dnia, czyli 2 maja, o godz. 18.00 rozpocznie się peregrynacja po naszych domach…

FAMILIA: W tym dniu na Mszę św. o godz. 18.00 są zaproszone pierwsze rodziny…

KS. PROBOSZCZ: … z poszczególnych rejonów – bo całą naszą Parafię podzieliliśmy na 4 rejony, a w każdym z nich będzie peregrynować kopia Obrazu Jezusa Miłosiernego, czyli w tym samym czasie kopie Obrazu będą w Parafii w 4 miejscach. Za każdy rejon odpowiedzialny jest jeden ksiądz, FAMILIA: Czyli jeden Ksiądz będzie sprawował pieczę nad peregrynacją Obrazu w poszczególnym rejonie.

KS. PROBOSZCZ: Tak, a wspomagać go będą osoby z Rady Duszpasterskiej. Ich nazwiska i numery telefonów będą dostępne dla wszystkich parafian.

FAMILIA: Powróćmy do momentu przekazania Obrazu – rodziny przyjmują Go podczas Mszy św., przed błogosławieństwem. Po zakończeniu Mszy św. zanoszą Obraz do swojego domu.

KS. PROBOSZCZ: A co dalej, można przeczytać w poradniku „Przebieg peregrynacji Obrazu Jezusa Miłosiernego”. Znajdziemy w nim informacje, które pomogą w owocnym przeżyciu tego wyjątkowego wydarzenia. Należy również zwrócić uwagę na sprawy związane z bezpieczeństwem swoim i bliskich – na przykład nie można zostawiać zapalonych świec, gdy wychodzimy z domu.

FAMILIA: A następnego dnia? Co zrobić z Obrazem?

KS. PROBOSZCZ: W poradniku czytamy: „przed odniesieniem Obrazu do kościoła odszukaj następną rodzinę lub osobę, która przyjmie tego dnia Obraz na Mszy św. i zaproś ją na tę Mszę św. Potem przynieś Obraz na Mszę świętą o godz. 18.00 – w tygodniu, w niedzielę o godz. 19.00; przed Mszą św. postaw Obraz z lewej strony (przy ambonie), przed balaskami”.

FAMILIA: A co wtedy, gdy ktoś chce przyjąć Obraz, ale nie może – bo na przykład jest chory…

KS. PROBOSZCZ: Wtedy prosi kogoś z rodziny czy sąsiada, aby uczynił to w jego imieniu – według podanego wyżej schematu. W jego imieniu ktoś z rodziny czy sąsiad zaprosi kolejną rodzinę, która przyjmie Obraz.

FAMILIA: A gdy nie ma nikogo w rodzinie, czy też nie ma sąsiada, który by mu pomógł?

KS. PROBOSZCZ: Wtedy kontaktuje się telefonicznie z osobami z Rady, które są wymienione przy każdym rejonie. Jeśli kontakt z nimi okaże się z jakichś powodów niemożliwy, trzeba zadzwonić do księdza odpowiedzialnego za dany rejon. Ważne, aby odpowiednio wcześniej zadbać o przekazanie Obrazu. Wiedząc, że jest już On na konkretnej ulicy, warto szukać osoby, która przyjmie Go jako następna… Gdyby był jakiś problem, osoby z Rady służą pomocą, mogą też w imieniu tej osoby przynieść Obraz i następnego dnia odnieść Go do kościoła.

FAMILIA: Może być i tak, że ktoś wie, kiedy będzie u niego Obraz, ale na przykład coś mu wypadło ważnego i nie może Go w tym dniu przyjąć…

KS. PROBOSZCZ: Wtedy trzeba dogadać się z sąsiadami i przyjąć Obraz w innym dniu… Gdyby był jakiś problem, osoby z Rady zawsze służą pomocą…

FAMILIA: Do Obrazu dołączone są modlitewniki i Księga Peregrynacji…

KS. PROBOSZCZ: Każdy rejon będzie miał swoją Księgę. Wpisujemy do niej swoje dane osobowe, jako znak przyjęcia Obrazu. Księga będzie przechowywana w archiwum Parafii – jako ślad po Peregrynacji, jako świadectwo wiary…

FAMILIA: Przyjęcie Obrazu to znak wiary?

KS. PROBOSZCZ: Tak. Żyjemy w świecie, w którym takie znaki umacniają wiarę innych. Wraz z tym znakiem przyjmujemy Boże błogosławieństwo – dlatego jesteśmy zaproszeni, aby przygotować się przez spowiedź, a na Mszy św. przyjąć Komunię świętą.

FAMILIA: Dlaczego przynosimy Obraz na Mszę św.?

KS. PROBOSZCZ: Nawiedzenie Obrazu związane jest z Jubileuszem 225-lecia poświęcenia naszego Kościoła. Przez ten znak przyniesienia Go do świątyni, podkreślamy naszą łączność z tym miejscem. Nasz dom, nasze mieszkanie i Dom Boży. Dwa najważniejsze miejsca dla każdego z nas. Peregrynacja Obrazu to również ewangelizacja – mamy okazję, aby dać świadectwo swojej wiary i Bożej obecności w miejscu, w którym mieszkamy. Przyjęcie Obrazu to nie nakaz, to propozycja. Jeśli ktoś nie chce Go przyjąć, to jego decyzja…

FAMILIA: Jak długo potrwa nawiedzenie Obrazu?

KS. PROBOSZCZ: Trudno powiedzieć, to zależy od tego, ile osób Go przyjmie. Myślę, że około dwóch lat…

FAMILIA: A zatem Obraz będzie peregrynował przed Jubileuszem i po Jubileuszu…

KS. PROBOSZCZ: Tak. Peregrynacja wpisuje się w Jubileusz. Rok Jubileuszowy trwa od 16 sierpnia 2017 do 16 sierpnia 2018 roku. Na zakończenie peregrynacji – zgodnie z sugestią Rady Duszpasterskiej – planujemy przeprowadzić misje parafialne. Chciałbym jeszcze dodać, że w czasie peregrynacji będzie w naszym kościele wyłożona specjalna Księga Nawiedzenia Obrazu Jezusa Miłosiernego 2016–2018, w której będzie można wpisywać intencje modlitewne. Będziemy się modlić w tych intencjach podczas Mszy św. nowennowych oraz na Mszach św. niedzielnych o godz. 12.00.

FAMILIA: Czy będzie można nabyć jakieś pamiątki peregrynacji?

KS. PROBOSZCZ: Tak, są przygotowane dwa rodzaje pamiątek w postaci Obrazu Jezusa Miłosiernego – można będzie je nabywać w zakrystii naszego kościoła.

FAMILIA: Czy podczas peregrynacji ruszy akcja sprzedaży cegiełek na nowe ławki?

KS. PROBOSZCZ: Tak. Jednym z konkretnych darów dla naszego kościoła z okazji Jubileuszu 225-lecia – o czym już pisaliśmy – będą nowe ławki. Sprzedaż cegiełek rozpoczniemy w połowie maja.

FAMILIA: Nawiedzenie Obrazu wpisuje się w przeżywany Rok Miłosierdzia…

KS. PROBOSZCZ: To jest niesamowite, bo kiedy myśleliśmy o naszym Jubileuszu 225-lecia, nie było wiadomo, że Papież Franciszek ogłosi Rok Miłosierdzia… to też znak Bożej Opatrzności. Trzeba te znaki odczytywać jako łaskę Bożą i jak najlepiej wykorzystać…

Konto bankowe:

Parafia Opatrzności Bożej
Pl. Opatrzności Bożej 19
43-300 Bielsko-Biała

35 1500 1357 1213 5005 1631 0000 

Dyżury kancelaria:

Pon. - ks. Tomasz Bieniek

Wt. -  ks. Kamil Kuchejda

Śr. - ks. Andrzej Żmudka

ks. prob. Andrzej Mojżeszko

Czw. - ks. Grzegorz Guga

Pt. - ks. Piotr Niemczyk

Odwiedziło nas:

Dzisiaj 12

Wczoraj 154

W miesiącu 3800

Razem 106361

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Go to top