Rzymskokatolicka Parafia Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej. Parafia: (33) 814 59 59 Kancelaria: (33) 814 45 07

Sakrament małżeństwa to święta, nierozerwalna wspólnota osób ochrzczonych, powołanych przez Boga do miłości i wierności oraz do przekazywania życia. Wielka godność tej wspólnoty domaga się, aby narzeczeni potraktowali poważnie przygotowanie do małżeństwa.

Formalności jakie trzeba załatwić:

  • Termin ślubu ustalić można nie wcześniej niż rok przed ślubem, w razie rezygnacji należy niezwłocznie powiadomić o tym parafię.
  • Ślub i formalności przedślubne załatwia się w parafii narzeczonej lub narzeczonego, ewentualnie w innej parafii, wtedy jednak z parafii narzeczonej lub narzeczonego należy wziąć zgodę na spisanie protokołu przedślubnego i przedstawić ją w parafii, gdzie będą dokonywane formalności przedślubne.
  • Trzy miesiące przed planowanym terminem ślubu należy zgłosić się do kancelarii parafialnej w celu spisania protokołu przedślubnego. Termin spisania protokołu należy ustalić w kancelarii parafialnej lub telefonicznie.

 

Należy dostarczyć :

- Świadectwo Chrztu – do ślubu kościelnego, z parafii gdzie byliśmy ochrzczeni, (świadectwo chrztu jest ważne 6 miesięcy).  Świadectwo chrztu  nie dotyczy ochrzczonych w parafii, w której spisywany jest protokół przedślubny.

- Świadectwo Bierzmowania - jeśli na świadectwie Chrztu nie ma adnotacji o Sakramencie Bierzmowania, należy dodatkowo wziąć zaświadczenie o Bierzmowaniu z parafii gdzie się odbywało.

- Dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego - jednego z narzeczonych, jeśli ślub ma być konkordatowy.

- Ostatnie świadectwo z religii, szkolne, lub indeks katechizacji.

- Dowody osobiste lub inny dokument stwierdzający  tożsamość.

- Dane świadków - imię, nazwisko, dokładny adres zamieszkania, zawód wykonywany.

- Świadectwo ukończenia nauk przedmałżeńskich i rozmowy w poradni rodzinnej.

Nauki przedmałżeńskie  - w naszej parafii odbywają się w od marca do lipca 2014roku przez 4 kolejne niedziele miesiąca. Swoje uczestnictwo narzeczeni mają obowiązek zgłosić osobiście bądź telefonicznie w Kancelarii Parafii Opatrzności Bożej. W kursie może wziąć udział najwyżej 15 par (decyduje kolejność zgłoszenia).Kurs można rozpocząć w dowolną niedzielę miesiąca i kontynuować w kolejnym miesiącu (powyższa uwaga nie obowiązuje w ostatnim miesiącu kursu – lipcu).Rozpoczęcie w Domu Katechetycznym w każdą niedzielę o godzinie 14:30

Poradnia Życia Rodzinnego i Małżeńskiego - w naszej parafii czynna w piątki od 17.30 - 19.30 w salce nad kancelarią.

O wszelkich dalszych procedurach poinformuje ksiądz spisujący protokół  przedślubny.

Zapowiedzi - informacja w parafiach narzeczonych o zamiarze zawarcia związku małżeńskiego.

Dwie spowiedzi - pierwsza generalna zaraz po spisaniu protokołu, druga przed samym ślubem. (w dzień ślubu lub w dzień poprzedzający ślub.)

 

Bezpośrednio przed ślubem -  świadkowie zgłaszają się w zakrystii, przynoszą kartki od spowiedzi i obrączki oraz ustalają szczegóły z księdzem odprawiającym ślub.

Konto bankowe:

Parafia Opatrzności Bożej
Pl. Opatrzności Bożej 19
43-300 Bielsko-Biała

35 1500 1357 1213 5005 1631 0000 

Dyżury kancelaria:

Pon. - ks. Tomasz Bieniek

Wt. -  ks. Kamil Kuchejda

Śr. - ks. Andrzej Żmudka

ks. prob. Andrzej Mojżeszko

Czw. - ks. Grzegorz Guga

Pt. - ks. Piotr Niemczyk

Odwiedziło nas:

Dzisiaj 8

Wczoraj 348

W miesiącu 5090

Razem 94594

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Go to top